Aleksander Gref
Aleksander Gref urodził się w Poznaniu. Studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Renarda Czajkowskiego i operowej w klasie prof. Antoniego Gref. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku.
Aktualnie pracuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej.
W roku 1998 został laureatem II Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Otrzymał także dwie nagrody pozaregulaminowe:
za najciekawszą osobowość konkursu i pokaz mistrzowskiego kunsztu dyrygenckiego.
Jako jedyny Polak zakwalifikował się do IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Sankt Petersburgu (kwiecień 2003 r.), gdzie dotarł do półfinału.
W latach 2006-2009 pełnił funkcję kierownika orkiestry w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 300 poprowadzonych spektakli operowych, operetkowych, musicalowych i ponad 100 koncertów symfonicznych i kameralnych.
Jest bardzo aktywnym dyrygentem w kraju i zagranicą (Niemcy, Austria, Rosja, Szwajcaria, Hiszpania i Francja).
W 2001 roku zainaugurował przedstawieniem „Carmen” G. Bizeta nowo otwarty gmach operowy „Kleist Forum” we Frankfurcie.
Koncertował z większością polskich filharmonii (Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Szczecin, Toruń, Wałbrzych, Zamość, Zielona Góra) a także z Filharmonią Narodową w Warszawie, Filharmonią Wrocławską, Orquesta Sinfonica de Tenerife, L`Ensamble orchestral de Paris, Symphonic Orchestra Academic Capella of St. Petersburg i Symphonic Orchestra of the Theater of Opera and Ballet St. Petersburg Conservatory. Koncertował także z orkiestrami kameralnymi m.in. Capellą Bydgostiensis, Radomską Orkiestrą Kameralną.
Występował na wielu festiwalach muzycznych: Wiosna Poznańska – prawykonując utwory młodych polskich kompozytorów, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej w Jeleniej Górze, Festiwal Hoffmannowski w Poznaniu, Poznański Festiwal Mozartowski, Bydgoski Festiwal Muzyczny, I Festiwal Muzyki Kameralnej w Buku, Animi Music Festival w Warszawie.
Od 1999 roku współpracuje – jako dyrygent – z Teatrem Wielkim w Poznaniu. W tym czasie pomógł przygotować ponad 30 oper, np.:
G. Puccini – ”Madame Butterfly”, „Tosca”, „Cyganeria”, „Gianni Schicchi”
G. Verdi – ”Aida”, „Makbet”, „Otello”, „Don Carlos”, „Rigoletto”
R. Wagner – ”Parsifal”
W. A. Mozart – ”Czarodziejski flet”
G. Donizetti – ”Don Pasquale”
J. F. Halévy – ”Żydówka”
M. Yeston – ”Upiór w Operze”
i in.
Jako kierownik muzyczny przygotował:
G. Bizet – „Carmen”, „Poławiacze pereł”
L. Minkus – ”Don Kichot”
L. Różycki – ”Pan Twardowski”
St. Moniuszko – „Straszny dwór”
W. A. Mozart – „Wesele Figara”, „La finta giardiniera”, „Don Giovanni”
R. Wagner, J. S. Bach, W. Kilar – ”Balety Drzewieckiego”
G. Verdi – ”Ernani”
L. van Beethoven – ”Fidelio”
S. Prokofiew – ”Romeo i Julia”, „Piotruś i wilk”
J. Bock – ”Skrzypek na dachu”
H. Krasa – ”Brundibar” (premiera polska)
G. Kaczmarek – „Troja” (prapremiera światowa)
Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, przygotował tam premiery:
F. Lehár – ”Wesoła Wdówka”, „Kraina Uśmiechu”
J. Kander – ”Zorba”
O. Nicolai – ”Wesołe kumoszki z Windsoru” (współpraca z Akademią Muzyczną w Poznaniu)
J. Bock – „Skrzypek na dachu”
W 2002 roku otrzymał także Stypendium Artystyczne Miasta Poznania za osiągnięcia w dziedzinie muzyki operowej i symfonicznej.
Od 2004 roku jest dyrygentem Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, z którą nagrał m.in. teledysk do piosenki „ Masz dar” dla Fundacji Dar Szpiku. Współpracuje na polu artystycznym z innymi ośrodkami uniwersyteckimi z Niemiec, Norwegii, Szwecji.
W 2012 roku zaproszony przez „Stołeczną Estradę” wziął udziału w projekcie multimedialnym „Wodna symfonia”. W przeciągu roku spektakl ten obejrzało w Warszawie około 700 tys. widzów.
W trakcie swojej kariery artystycznej miał możliwość współpracowania z takimi artystami jak: Małgorzata Walewska, Joanna Woś, Grażyna Brodzińska, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Ania Dąbrowska, Hanna Banaszak, Katarzyna Skrzynecka, Maria Sadowska, Franco Bonisolli, Antonello Palombi, Waldemar Malicki, Wojciech Drabowicz, Marek Torzewski, Jacek Wójcicki, Andrzej Krzywy, Muniek Staszczyk, Marcin Wyrostek, Grupa MoCarta, Kuba Badach, Piotr Cugowski, Charles Aznavour, Roger Waters i in.
Jest również autorem muzyki do wielu filmów dokumentalnych (m.in. o Pani Premier Hannie Suchockiej, o Pani dr Wandzie Błeńskiej) reklamowych i programu telewizyjnego emitowanego w TVP 1. Został wyróżniony także Nagrodą Główną na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Piosenka o Poznaniu” (listopad 2008 r.).
W 2021 roku skomponował muzykę do filmu „Zabójstwo na East Endzie” w reżyserii Mateusza Ciemnieckiego.